Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara ilişkin Bilgilendirme

Saygıdeğer İhracatçı Üyemiz,

 

Bildiğiniz üzere, ihracat bedellerinin yurda getirilmesine dair Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı karara ilişkin tebliğ (no:2018-32/48), 4.9.2018 tarihli ve 30525 sayılı resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.( EK1’ den ilgili tebliğe ulaşabilirsiniz.)

Söz konusu tebliğ ile ilgili Birliğimize siz değerli ihracatçılarımızdan çeşitli soru ve sorunlar aktarılmakta olup, ayrıca çözüm önerileriniz de ulaşmaktadır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde derlenen bütün bu sorun ve çözüm önerileri, geçtiğimiz hafta TİM Başkanımız Sayın İsmail GÜLLE tarafından, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK’a bizzat iletilmiştir.

Akabinde, “İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” konulu sunum, 13 Eylül 2018 Perşembe günü İstanbul Polat Renaissance Hotel’de Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Sayın Hakan ERTÜRK tarafından gerçekleştirilmiştir. (EK2’den ilgili sunuma ulaşabilirsiniz.)

Sunumda söz konusu tebliğ ana hatları ile açıklanmış ve sıkça sorulan sorulara yanıtlar verilmiş olsa da, birçok sorunun cevabının Bakanlık nezdinde de henüz netleşmediği görülmektedir.

Uygulamada, biz ihracatçılar her gün farklı soru ve sorunlar ile karşılaşmaktayız. Bakanlığın yayınlayacağı uygulama esaslarında, cevaplarımızı ihracatçılarımızın lehine en kısa sürede alacağımızı umut ediyor, bu süreci yakından takip edip, görüşmelerimize devam ediyoruz.

Karar ile ilgili gelişmeler birliğimizce tarafınıza aktarılacaktır.

Bilgilerinizi rica ederim.

 

                                                                                                                                                                   Adil PELİSTER

                                                                                                                                                                  İKMİB Başkanı

 

EK:

1. 2018-32/48 Sayılı Tebliğ: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180904-2.htm

2. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Sunum: https://goo.gl/NvBsYK

PAYLAŞ