Başkandan Mesajınız Var

Türk ekonomisin öncü güçleri arasında yer alan kimya sanayi, son 10 yılda alt sektörleri ile hızla büyüdü. İhracat performansıyla da ülkemizin en fazla ihracat yapan sektörleri arasında yer alan kimya, rekor kırmaya devam ediyor.

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) olarak, kurulduğumuz günden bugüne kimya sektörünün ülkemizdeki gelişimine katkıda bulunuyoruz. Türkiye ihracatını sırtlayan kimya sektörünün yurtdışı pazarlarda daha da güçlü bir konuma gelmesi ve ihracatını artırması için var gücümüzle çalışmalarda bulunuyoruz.

Birlik olarak organize ettiğimiz Uluslararası Fuarlar ve Ticaret Heyetleri, kimya ihracatçımızın yeni pazarlara ulaşmasında önemli rol oynuyor. Her yıl Ortadoğu’dan Asya’ya, ABD’den Avrupa’ya kadar kozmetik, sağlık, boya ve plastik sektörlerinin en önemli fuarlarında hem ülkemizi hem sektörlerimizi tanıtıyoruz. Öncüsü olduğumuz dış ticaret ve alım heyetleri organizasyonlarımız da yeni pazar açılımlarımıza önemli katkılar sağlıyor.

Ekonomi Bakanlığı’mızın UR-GE teşvikleri kapsamında hayata geçirdiğimiz Yurtdışı Pazarlama Takımlarımız ile ihracatçılarımız için potansiyeli yüksek olan bölgeleri araştırıyoruz. Sektörün mevcut pazarlarının da payını koruması adına firmalarımıza bilgiler veriyor, rehberlik ediyoruz. Hedef pazarlarımızda güçlenmek adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyor, ulusal ve uluslararası çeşitli organizasyonlarda kimya sektörümüzü temsil ediyoruz.

Dünyadaki ekonomik ve sektörel gelişmeler ile uluslararası mevzuat yakın takibimizde yer alıyor. REACH, KYOTO ve daha birçok düzenlemeleri kamu birimleriyle takip ediyor, firmalarımızı yönlendiriyoruz. Aynı zamanda Birlik olarak, sektör sorunlarımızın çözümünde etkin rol oynuyor, kamuoyunda farkındalık yaratıyoruz.

Sürdürülebilir ihracata ulaşmamızın yolu yüksek katma değerli üretim ve AR-GE’den geçiyor. Bu bilinçle Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe AR-GE Proje Pazarı, Plastik ve Metal Ambalaj Tasarım Yarışması, İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları gibi önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Kimya sektörü olarak rekabet gücümüzü artıracak yeni projelerin üretilmesine de destek veriyoruz.

Hedeflerimiz büyük, gidecek yolumuz uzun… Kimya sektörünün, 2023 yılı hedefi olan 50 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz.

Murat Akyüz
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB)
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

PAYLAŞ