Çin'de Düzenlenen İlk İthalat Fuarı!

Sayın Üyemiz,

5-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Çin’in Şanghay kentinde; tüketici elektroniği/cihazları, elektronik ev eşyaları, mutfak eşyaları, gıda ve tarım ürünleri,  oyuncaklar, cilt bakımı, saç ve kişisel bakım ürünleri, kıyafet, aksesuar ve günlük tüketici ürünleri, sağlık ürünleri, yeni teknoloji ve akıllı cihazlara yönelik olarak ilk kez düzenlenecek olan “China International Import Expo 2018 Fuarı” Türkiye milli katılım organizasyonu, İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenecektir.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Mayıs 2017’de düzenlenen “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”nda yaptığı açıklama ile tarihi İpekyolu ticaretini canlandırmak ve bölge ülkelerindeki ticareti geliştirmek amacıyla 2018 yılından itibaren Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na ev sahipliği yapacaklarını duyurmuştu. Şanghay’da 240 bin metrekarelik bir alanda düzenlenecek olan fuar ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ürünlerini Çin pazarına tanıtmalarının yanı sıra çeşitli seminer, forum ve yeni ürün tanıtımlarıyla rekabet avantajı farklı ülkelerin Çin piyasasından faydalanmaları hedeflenmektedir.

120 ülkenin katıldığı China International Import Expo 2018 Fuarına organizasyonumuz altında katılacak firmalarımız için, yer kirası, özel stant konstrüksiyonu, genel tanıtım giderleri, fuar alanında verilecek diğer hizmetler (internet bağlantısı, catering, faks, katılımcı broşürü vb.) ile teşhir ürünlerinin (İstanbul - Fuar alanı - İstanbul) nakliyesini içeren katılım bedelinin nakliye dâhil 720 USD/m2, nakliye hariç 650 USD/m2 olacağı öngörülmektedir. Söz konusu fuar, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın 2017/4 sayılı Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine ilişkin karar kapsamında, 2.099 TL/ m2 bedel üzerinden desteklenmekte olup, katılımcı firmalar azami 56.000 TL’ye kadar destek alabileceklerdir.

Bu bağlamda, fuara katılmak isteyen firmaların, en geç 31 Mayıs 2018 Perşembe günü 18:30’a kadar https://tinyurl.com/CIIE2018ikmib linkinde yer alan online başvuru formunu doldurarak, ekte belirtilen banka hesabına talep edilen her m2 alan için 100 USD (örneğin 9 m2 kiralanması durumunda ödenecek avans tutarı: 9 m2 x 100 USD = 900 USD) karşılığı TL avans tutarının yatırıldığına dair ödeme dekontunun seyma.inam@immib.org.tr  mail adresine göndermeleri önemle rica olunur.

Ek: Katılımcı Listesi ve Katılım Koşulları (3 Sayfa)

CHINA INTERNATIONAL IMPORT EXPO 2018 FUARI TÜRKİYE MİLLİ KATILIMI LİSTESİ
1 ADOPEN PLASTİK VE İNŞAAT SANAYİ A.Ş.
2 CEVHERUN MUCEVHERAT SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI
3 GROUP EMPORIO
4 HASCEVHER METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
5 KARON MUHENDISLIK SAN TIC LTD STI
6 MEHTAP MUTFAK EŞYALARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
7 MERCANLAR MUTFAK EŞYALARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
8 MOTİF KUYUMCULUK SAN. VE TİC. A. Ş.
9 SEBA KİMYA SANAYİ VE TİCARET AŞ
10 SİNCER GÜLYAĞI
11 SOLMAZER MUTFAK EŞYALARı SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
12 UES MAKİNA TEKSTİL İNŞAAT VE GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
13 KıRPART OTOMOTIV PARÇALARı SANAYI VE TICARET A.Ş.
14 ARZUM ELEKTRIKLI EV ALETLERI SANAYI VE TICARET ANONIM ŞIRKETI
15 BENGİKOMBİ MÜHENDİSLİK ISITMA SOĞUTMA ÜRÜNLERİ SATIŞ VE PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
16 TURAŞ GAZ ARM.SAN.TİC.A.Ş.
17 VESTEL TİCARET A.Ş.
18 ALTUN GIDA İHT TÜK MAD İNŞ SAN VE TİC AŞ
19 ANL GIDA SAN.
20 ATA SANCAK ACıPAYAM TARıM İŞLETMESI SANAYI VE TICARET ANONIM ŞIRKETI
21 ATAKEY PATATES GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
22 AYHAN SEZER YAĞ VE GIDA ENDÜSTRİSİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
23 BALSU GıDA SAN. VE TIC A.Ş
24 BARAN TEKSTİL TAŞIMACILIK GIDA TİC.LTD.ŞTİ
25 CIZGIDISI DIS TICARET LTD. STI.
26 ELED DERİ OTO YEDEK PARÇA TURİZM VE İNŞAAT DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
27 İZMAK TURİZM SOĞUTMA VE END.MUTFAK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
28 KARADENIZ FıNDıK VE MAMULLERI İHRACATÇıLARı BIRLIĞI
29 KARIMEX GIDA SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
30 SABIRLAR FINDIK İHRACAT LTD ŞTİ
31 TARIM KREDİ BİRLİK TARIMÜRÜNLERİ
32 TFI TAB GıDA YATıRıMLARı A.Ş.
33 VATAN PLASTİK SAN. TİC. A.Ş.
34 YAŞAR DONDURMA VE GIDA MAD. A.Ş.
35 YOLCU AYDINLATMA
36 AKSA JENERATÖR SANAYI A.Ş.
37 ATP TİCARİ BİLGİSAYAR AĞI VE ELEKTRİK GÜÇ KAYNAKLARI ÜRETİM VE PAZ. TİC. A.Ş.
38 ARBETA TURIZM ORGANIZASYON VE TICARET A.Ş
39 ASAV DANIŞMANLIK VE DIŞ TİCARET LTD ŞTİ
40 GÖNÜL KAHVESİ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
41 TURKISH AIRLINES


IBAN (TL): TR47 0001 5001 5800 7266 1442 57

Banka ve Şube Adı: Vakıflar Bankası İstanbul Güneşli Şubesi
Alıcı Adı: İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği
TL Banka Hesap Bilgileri

 

Katılım Şartları

 

  • Fuar başvurusu için, en geç 31 Mayıs 2018 Perşembe günü 18:30’ a kadar https://tinyurl.com/CIIE2018ikmib linkinde yer alan başvuru formunun doldurulup talep edilen m2 başına 100 USD avans tutarı karşılığının T.C. Merkez Bankasının günlük efektif satış kurunu baz alarak Türk Lirası cinsinden yukarı da yer alan hesaba yatırılması gerekmektedir. Online başvurular, avans ödemesi gerçekleştirildikten sonra geçerli sayılacaktır.
  • Avans ödemesinin yapıldığına dair dekontun Birliğimiz Kimyevi Maddeler Şubesine (E-posta: seyma.inam@immib.org.tr) gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.
  • Başvuran firmanın eksik veya döviz cinsinden avans ödemesi yapması durumunda, Birliğimizce herhangi bir geri bildirim yapılmayacaktır. Takip sorumluluğu tamamen başvuran firmaya aittir.
  • Başvuru yapılmasının ardından katılımdan vazgeçilmesi durumunda katılım avansı iade edilmeyecektir.
  • Yapılacak ödemelerin katılımcı firmanın banka hesabından organizatör firmanın banka hesabına bankacılık kanalıyla yapılması gerekir. Elden banka hesabımıza ödeme yapılması durumu kabul edilmemektedir.
  • Hol ve stand büyüklüklerine göre yer tahsisleri; başvuruda bulunan firmaların başvuru sırası, avans tutarlarını yatırmış olmaları, Birliğimize üyelik durumları, üyelik borç durumları, söz konusu fuara önceki senelerde milli katılım organizasyonu ile katılma sıklığı kriterleri göz önünde bulundurularak Birliğimizce yapılacak olup takdir hakkı Birliğimize aittir.
  • Birliğimiz adına ayrılan alana göre talep edilen m2’lerde değişiklik yapılabilecektir. Hollere göre yer tahsisleri yukarıda belirtilen şartlar göz önünde bulundurularak Birliğimizce yapılacaktır.
  • Birliğimiz, fuar organizasyonlarını, başvuru sayısına, bütçe ve organizasyon imkânlarına göre iptal etme hakkına sahip olup böyle bir durumunda başvuran firmaların ödedikleri bedeller iade edilir.
  • Destekten yararlanılabilmesi için stantta sergilenen ve/veya tanıtımını yapılan ürünlerin yurtiçinde üretildiğine dair, katılımcı firmaya veya pazarlama sözleşmesi yapılan firmaya ait kapasite raporu ibraz edilmesi gerekmekte olup, kapasite raporunda yer alan üretim konusuna dâhil olmayan ürün ve/veya ithal ürün sergileyen ve/veya tanıtım yapan firmalar destekten yararlanamamaktadır.

 

2017/4 Sayılı Karar Kapsamında yurtdışı fuar organizasyonlarına ve Bakanlıkça (İhracat Genel Müdürlüğü) belirlenerek ilan edilen ve yurtdışında düzenlenen desteklenecek sektörel nitelikli uluslararası fuarlar listesinde yer alan fuarlara katılım sağlayan Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirket ile Türkiye’de yerleşik üretici/imalatçı organizasyonları destekten yararlandırılır” hükmüne istinaden ihracatçı birliğine üye olmayan şirketler ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmamış şirketler destekten yararlanamamaktadır. https://tinyurl.com/CIIE2018ikmib linkinde yer alan başvuru formunun ilgili üye tarafından doldurulması ve başvuru avansının ödenmesi ile işbu fuar duyurusundaki şartların Birlik Üyesi Firma tarafından peşin olarak, gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt edildiği kabul olunur.

 

 

PAYLAŞ