Çin'de Düzenlenen İlk İthalat Fuarı!

Sayın Üyemiz,

 

5-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Çin’in Şanghay kentinde; medikal ekipmanlar, sağlık ürünleri, yeni teknoloji ve akıllı cihazlar, tüketici elektroniği/cihazları, elektronik ev eşyaları, otomobil, mutfak eşyaları, oyuncaklar, cilt bakımı, saç ve kişisel bakım ürünleri, kıyafet, aksesuar ve günlük tüketici ürünleri, gıda ve tarım ürünlerine yönelik olarak ilk kez düzenlenecek olan “China International Import Expo 2018 Fuarı” Türkiye milli katılım organizasyonu, yeterli katılım sağlanması ve Ekonomi Bakanlığı’ndan izin alınması durumunda, İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenecektir.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Mayıs 2017’de düzenlenen “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”nda yaptığı açıklama ile tarihi İpekyolu ticaretini canlandırmak ve bölge ülkelerindeki ticareti geliştirmek amacıyla 2018 yılından itibaren Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na ev sahipliği yapacaklarını duyurmuştu. Şanghay’da 240 bin metrekarelik bir alanda düzenlenecek olan fuar ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ürünlerini Çin pazarına tanıtmalarının yanı sıra çeşitli seminer, forum ve yeni ürün tanıtımlarıyla rekabet avantajı farklı ülkelerin Çin piyasasından faydalanmaları hedeflenmektedir.

100’ den fazla ülke ve bölgenin katılımının öngörüldüğü China International Import Expo 2018 Fuarına organizasyonumuz altında katılacak firmalarımız için, yer kirası, özel stant konstrüksiyonu, genel tanıtım giderleri, fuar alanında verilecek diğer hizmetler (internet bağlantısı, catering, faks, katılımcı broşürü vb.) ile teşhir ürünlerinin (İstanbul - Fuar alanı - İstanbul) nakliyesini içeren katılım bedelinin nakliye dâhil 720 USD/m2, nakliye hariç 650 USD/m2 olacağı öngörülmektedir. Söz konusu fuar, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın 2017/4 sayılı Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine ilişkin karar kapsamında Bakanlık tarafından belirlenecek bedel üzerinden 75.000 TL’ye kadar desteklenebilecektir.

Bu bağlamda, fuara katılmak isteyen firmaların, en geç 30 Nisan 2018 Pazartesi günü 17:30’a kadar https://tinyurl.com/CIIE2018ikmib linkinde yer alan online başvuru formunu doldurarak, ekte belirtilen banka hesabına talep edilen her m2 alan için 100 USD (örneğin 9 m2 kiralanması durumunda ödenecek avans tutarı: 9 m2 x 100 USD = 900 USD) karşılığı TL avans tutarının yatırıldığına dair ödeme dekontunun seyma.inam@immib.org.tr  mail adresine göndermeleri önemle rica olunur.

CHINA INTERNATIONAL IMPORT EXPO  2018 FUARI
TÜRKİYE MİLLİ KATILIMI LİSTESİ
1 AKSA JENERATÖR SANAYI A.Ş.
2 ARZUM ELEKTRIKLI EV ALETLERI SANAYI VE TICARET ANONIM ŞIRKETI
3 CEVHERUN MUCEVHERAT SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI
4 ELED DERİ OTO YEDEK PARÇA TURİZM VE İNŞAAT DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
5 EYÜP SABRİ TUNCER KOZMETİK SANAYİ A.Ş
6 İSTANBUL AKARYAKIT ÜRÜNLERİ EMLAK İNŞAAT TUR. LTD ŞTİ
7 NRS İC VE DIŞ TICARET DAN LTD STI
8 OSMAN AKÇA TARIM ÜRÜNLERI İTH. İHR. SAN. VE TIC. AŞ
9 SABIRLAR FINDIK İHRACAT LTD ŞTİ
10 SEBA KİMYA SANAYİ VE TİCARET AŞ
11 SOLMAZER MUTFAK EŞYALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
12 TAMLAS OTO LASTIK MLZ. SAN. TIC. LTD. ŞTI.
13 TURAŞ GAZ ARM.SAN.TİC.A.Ş.
14 UES MAKİNA TEKSTİL İNŞAAT VE GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
15 ÜÇSAN PLASTİK VE KALIP SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
16 VENTUS DIS TIC LTD STI

                                                                                 

 Ek: Banka Hesap Bilgileri ve Katılım Şartları ( 1 Sayfa)

 

TL Banka Hesap Bilgileri

Alıcı Adı: İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

Banka ve Şube Adı: Vakıflar Bankası İstanbul Güneşli Şubesi

IBAN (TL): TR47 0001 5001 5800 7266 1442 57

 

Katılım Şartları

 

  • Fuar başvurusu için, en geç 30 Nisan 2018 Pazartesi günü 17:30’ a kadar https://tinyurl.com/CIIE2018ikmib linkinde yer alan başvuru formunun doldurulup talep edilen m2 başına 100 USD avans tutarı karşılığının T.C. Merkez Bankasının günlük efektif satış kurunu baz alarak Türk Lirası cinsinden yukarı da yer alan hesaba yatırılması gerekmektedir. Online başvurular, avans ödemesi gerçekleştirildikten sonra geçerli sayılacaktır.
  • Avans ödemesinin yapıldığına dair dekontun Birliğimiz Kimyevi Maddeler Şubesine (E-posta: seyma.inam@immib.org.tr) gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.
  • Başvuran firmanın eksik veya döviz cinsinden avans ödemesi yapması durumunda, Birliğimizce herhangi bir geri bildirim yapılmayacaktır. Takip sorumluluğu tamamen başvuran firmaya aittir.
  • Başvuru yapılmasının ardından katılımdan vazgeçilmesi durumunda katılım avansı iade edilmeyecektir.
  • Yapılacak ödemelerin katılımcı firmanın banka hesabından organizatör firmanın banka hesabına bankacılık kanalıyla yapılması gerekir. Elden banka hesabımıza ödeme yapılması durumu kabul edilmemektedir.
  • Hol ve stand büyüklüklerine göre yer tahsisleri; başvuruda bulunan firmaların başvuru sırası, avans tutarlarını yatırmış olmaları, Birliğimize üyelik durumları, üyelik borç durumları, söz konusu fuara önceki senelerde milli katılım organizasyonu ile katılma sıklığı kriterleri göz önünde bulundurularak Birliğimizce yapılacak olup takdir hakkı Birliğimize aittir.
  • Birliğimiz adına ayrılan alana göre talep edilen m2’lerde değişiklik yapılabilecektir. Hollere göre yer tahsisleri yukarıda belirtilen şartlar göz önünde bulundurularak Birliğimizce yapılacaktır.
  • Birliğimiz, fuar organizasyonlarını, başvuru sayısına, bütçe ve organizasyon imkânlarına göre iptal etme hakkına sahip olup böyle bir durumunda başvuran firmaların ödedikleri bedeller iade edilir.
  • Destekten yararlanılabilmesi için stantta sergilenen ve/veya tanıtımını yapılan ürünlerin yurtiçinde üretildiğine dair, katılımcı firmaya veya pazarlama sözleşmesi yapılan firmaya ait kapasite raporu ibraz edilmesi gerekmekte olup, kapasite raporunda yer alan üretim konusuna dâhil olmayan ürün ve/veya ithal ürün sergileyen ve/veya tanıtım yapan firmalar destekten yararlanamamaktadır.

 

2017/4 Sayılı Karar Kapsamında yurtdışı fuar organizasyonlarına ve Bakanlıkça (İhracat Genel Müdürlüğü) belirlenerek ilan edilen ve yurtdışında düzenlenen desteklenecek sektörel nitelikli uluslararası fuarlar listesinde yer alan fuarlara katılım sağlayan Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirket ile Türkiye’de yerleşik üretici/imalatçı organizasyonları destekten yararlandırılır” hükmüne istinaden ihracatçı birliğine üye olmayan şirketler ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmamış şirketler destekten yararlanamamaktadır. https://tinyurl.com/CIIE2018ikmib linkinde yer alan başvuru formunun ilgili üye tarafından doldurulması ve başvuru avansının ödenmesi ile işbu fuar duyurusundaki şartların Birlik Üyesi Firma tarafından peşin olarak, gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt edildiği kabul olunur.

 

 

 

PAYLAŞ