AIDEX 2022 İnsani Yardım Fuarı ve İnsani Yardım Sektörü Raporu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AIDEX Küresel İnsani Yardım Konferans ve Fuarı, İnsani Yardım Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Uluslararası Örgütler ve bu kuruluşlara mal ve hizmet tedariği yapan ve tedarikçi olmak isteyen firmaların katılımıyla gerçekleştirilmekte, dünyanın en geniş kapsamlı insani yardım fuarı olarak bilinmektedir.

Her sene organizasyon kapsamında fuarın yanı sıra yüksek profilli konuşmacıların katılımıyla paneller ve konferans düzenlenmekte, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Kızılhaç ve Kızılay Örgütleri ile Hükümet Yetkililerinin katılımlarıyla protokol toplantıları düzenlenmektedir.

Söz konusu organizasyon 16-17 Kasım 2022 tarihleri arasında, Brussels Expo’da düzenlenmiştir. Her yıl 65'ten fazla ülkeden insani yardım ve kalkınma topluluğunun 2.500'den fazla temsilcisi bir AidEx etkinliğine katılıyor. Bu sene özel sektör, STK ve örgütlerle birlikte, 5’i Türkiye’den olmak üzere 138 fuar katılımcısı bulunmaktadır.  

AIDEX Fuarına katılım sağlayan büyük kurumlar ve ülkelerin tedarik rakamlarına bakıldığında; Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Birliklerinin 2020 yılı tedarik harcamaları 82 milyon İsviçre Frangı, Birleşmiş Milletlere bağlı 39 örgütün 2019 yılı tedarik harcamaları 19.9 milyar ABD Doları, Avrupa Birliği’nin 250 bin kamu otoritesinin yaklaşık toplam kamu tedarik harcamaları 2 trilyon Euro (GSYH’nin yaklaşık %14’ü) ve bu rakamın yaklaşık %36’sı medikal sektöründe harcamalardır. Fuar katılımcısı ülkelerden olan Fransa’nın kamu harcamaları ve alımlarının yaklaşık %38.1, Norveç’in %24.4, İsrail’in %27.5, Almanya’nın %39.6 ve AB’nin %36.4’ü medikal sektörüne yönelik harcamalar olmuştur.

DIHAD Fuarı ve İnsani Yardım Sektörü hakkında temel bilgiler ve fuar katılımcısı önemli STK'ların ve Birleşmiş Milletler'in tedarik süreçlerine giriş yollarını özetleyen rapora aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

AIDEX 2022 ve İnsani Yardım Sektörü Raporu

AIDEX 2023 Fuarına Başvurmak İçin Tıklayınız

PAYLAŞ