DIHAD - 19. Dubai Uluslararası İnsani Yardım Fuarı Milli Katılım Organizasyonu

Sayın Yetkili,

13-15 Mart 2023 tarihleri arasında Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek olan 19. DIHAD Uluslararası İnsani Yardım Fuarı Türkiye Milli Katılım Organizasyonu'nun, T.C. Ticaret Bakanlığından onay alınması ve yeterli başvuru olması durumunda ilk kez Birliğimizce gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

DIHAD - Dubai Uluslararası İnsani Yardım Fuarı; (Dubai International Humanitarian Aid & Development Conference & Exhibition) İnsani Yardım Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Uluslararası Örgütler ve bu kuruluşlara mal ve hizmet tedariği yapan ve tedarikçi olmak isteyen firmaların katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Her sene organizasyon kapsamında fuarın yanı sıra yüksek profilli konuşmacıların katılımıyla paneller ve konferans düzenlenmekte, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Kızılhaç ve Kızılay Örgütleri ile Hükümet Yetkililerinin katılımlarıyla protokol toplantıları düzenlenmektedir. 

Söz konusu DIHAD organizasyonunun on sekizincisi 14-16 Mart 2022 tarihleri arasında, Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenmiştir. 86’dan fazla ülkeden katılımcı bulan fuarı 6.000’den fazla ziyaretçi ziyaret etmiş, fuar marjında 640’dan fazla marka sergilenmiştir.

DIHAD Fuarına katılım sağlayan büyük kurumlar ve ülkelerin tedarik rakamlarına bakıldığında; Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Birliklerinin 2020 yılı tedarik harcamaları 82 milyon İsviçre Frangı, Birleşmiş Milletlere bağlı 39 örgütün 2019 yılı tedarik harcamaları 19.9 milyar ABD Doları, Avrupa Birliği’nin 250 bin kamu otoritesinin yaklaşık toplam kamu tedarik harcamaları 2 trilyon Euro (GSYH’nin yaklaşık %14’ü) ve bu rakamın yaklaşık %36’sı medikal sektöründe harcamalardır. Fuar katılımcısı ülkelerden olan Fransa’nın kamu harcamaları ve alımlarının yaklaşık %38.1, Norveç’in %24.4, İsrail’in %27.5, Almanya’nın %39.6 ve AB’nin %36.4’ü medikal sektörüne yönelik harcamalar olmuştur.

2022 yılında gerçekleştirilen DIHAD fuarına ilişkin gözlemler ve insani yardım ekosistemini özetleyen raporumuz için tıklayınız.

DIHAD Fuarında aşağıda yer alan kategorilerde fırsatlar olabileceği düşünülmektedir:

 • İlaçlar
 • Medikal Cihazlar
 • Sağlık Ekipmanları ve Hizmetleri
 • Hastane ve Sahra Ekipmanları
 • Hijyenik ve Koruyucu Ürünler
 • Mutfak Ekipmanları
 • Prefabrik Yapılar
 • Hazır Gıdalar
 • Tek Kullanımlık Koruyucu Ürünler (Tulum, Maske, Eldiven v.b.)
 • Su Arıtma Cihaz ve Kimyasalları
 • Plastik Tek Kullanımlık Ürünler, Bidon ve Variller

Bahse konu fuara ilişkin detaylar aşağıdaki tabloda yer almakta olup, katılmak isteyen firmalarımızın 15 Aralık 2022 Perşembe günü saat 17:00 ya kadar gerekli işlemleri yerine getirerek başvuru yapmaları rica olunur.

Katılım Bedeli

Başvuru Linki

Taahhütname Linki

Nakliye Dahil: 890 $/m2

https://tinyurl.com/dihadtr

Taahhütname İçin Tıklayınız

 

Katılım Bedeline Dahil Hizmetler

Yer kirası, özel stant konstrüksiyonu, kayıt ücreti ve fuar idaresi tarafından talep edilen zorunlu giderler, genel tanıtım giderleri, fuar alanında verilecek diğer hizmetler

Nakliye dahil katılım bedeli teşhir ürünlerinin (İstanbul-Fuar alanı-İstanbul) nakliyesini içermekte olup, firma başı nakliye hakkı m2 başına 0,2 m3 ‘tür.

Başvuru İçin Yapılması Gerekenler (*)

1-  İlgili online başvuru formunun doldurulması

2- 1.000 $ avans bedelinin yatırıldığını gösteren dekontun batuhan.ozdemir@ikmib.org.tr ’ ye gönderimi  (Dekontta ilgili fuar adını belirtiniz)

3- İlgili taahhütnamenin elektronik imza ile imzalanarak immib@hs01.kep.tr (KEP) adresi üzerinden veya elektronik imza yapılamaması durumunda ıslak imzalı olarak tarafımıza gönderimi ( Lütfen ilgili taahhütnameyi inceleyiniz)

(*) 3 aşamayı da tamamlayan firmaların başvuruları geçerli olacaktır.

Banka Hesap Bilgileri:

Alıcı Adı: İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

Banka: Türkiye Vakıflar Bankası Güneşli Şubesi

IBAN (USD): TR70 0001 5001 5804 8012 0284 45

SWIFT Kodu (BIC) : TVBATR2A

(Ödemeler sadece USD olarak tahsil edilmektedir.)

(Ödeme açıklamasına DIHAD 2023 yazabilirsiniz.)

(Tebliğe göre yurtdışına yapılacak olan ödemelerde Birliğimiz gibi kuruluşlar döviz ödemesi yasağının istisnası kapsamına girmektedir. Bankanıza Birliğimize yurtdışında gerçekleştirilecek sektörel ticaret heyetine katılım sağladığınıza ilişkin tarafımıza göndereceğiniz ıslak imzalı belgelerin örneğini ibraz ederek dolar ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.)

(Yeterli katılımcı sayısına ulaşılamaması durumunda başvuru yapan ve avansını ödeyen firmalara geri ödeme yapılacaktır.)

Detaylı Bilgi İçin İrtibat Kişisi:

Batuhan Özdemir

E:batuhan.ozdemir@ikmib.org.tr

T: +90 212 454 04 56

T.C. Ticaret Bakanlığının 2017/4 sayılı Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar’ında belirtilen şartları yerine getiren üyelerimiz destekten faydalanabilirler. Söz konusu fuar için destek bedeli henüz netleşmemiştir.

PAYLAŞ