TİM - THY Hava Kargo İşbirliği 5. Protokolü

Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) gelen bir yazıda;

Hızlı ve güvenli taşıma için en ideal seçeneklerden biri olarak öne çıkan havayolu kargo taşıma hizmetlerinin ihracatımızın gelişimine önemli katkılar sunduğu ve uzak pazarlara erişim konusunda önemli avantajlar sağladığı belirtilmektedir. Binaen, kargo taşımacılığı konusunda THY ile TİM'in arasında bugüne kadar dört protokol imzalanmış olup birçok pazara ulaşımda önemli kazanımlar elde edildiği ifade edilmektedir.

Şimdi ise, ihracatçı firmalarımızın havayolu ile taşımalarını daha uygun maliyetlerle gerçekleştirebilmeleri amacıyla TİM ile Türk Hava Yolları A.O. (THY) arasında Hava Kargo İş Birliği 5. Protokolü imzalandığı beyan edilmektedir.

Protokol kapsamında THY'nin; genel kargo gönderilerinin yanı sıra bozulabilir kargo, yumurta, balık, et, meyve ve sebze gönderileri kapsamında taşınabilecek Türk ihraç ürünlerinin ekte belirtilen 30 ülkedeki 40 destinasyona hava kargo ile taşınmasında belirlenen kapasitesiler nispetinde yüzde 30’a varan oranlarda indirim uygulayacağı belirtilmektedir.

14 Haziran 2024 itibarıyla hayata geçecek olan mezkûr protokol 31 Ağustos 2024 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

 

Ek: İndirimli Taşıma Destinasyon Listesi (1 Sayfa)

PAYLAŞ