Türkiye Yeşil Sanayi Projesi

Sayın Üyemiz,

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinasyonunda yürütülen ve Dünya Bankası destekli Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında sanayicilerin, girişimcilerin ve KOBİ'lerin verimli bir şekilde yeşil dönüşümüne destek olunması hedeflenmektedir. 

450 milyon dolarlık bütçeye sahip “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” kapsamında yürürlüğe giren KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı ile KOBİ'lerin kendi bünyelerinde güneş enerji sistemlerinin kurulması için 14 milyon liraya kadar destek sağlanması, enerji, su ve ham madde verimliliği, sürdürülebilir ve iklime dayanıklı atık geri dönüşümüne yönelik yeşil dönüşüm projelerine 4 milyon liraya kadar destek verilmesi planlanmaktadır.

TÜBİTAK desteği ile yeşil üretime, daha yüksek enerji ve kaynak verimliliğine yönelik AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar ve özel sektör liderliğindeki iş birliklerinin desteklenmesi planlanmaktadır. “Yeşil Büyüme Teknoloji Yol Haritası” kapsamında odaklanılan 6 sektörden biri olan kimyasallar, plastik ve gübre sektörlerinin başvuru yapabileceği proje kapsamında, Sanayi Ar-Ge Projeleri İçin Geri Ödemeli Ve Hibe Destek Programı altında Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Çağrısı, Sanayide Yeşil Dönüşüm Çağrısı ve Sanayiye Yönelik AR-GE ve Yenilik Ağları (SAYEM) Yeşil Dönüşüm Çağrısı olarak 3 farklı çağrıya çıkılmıştır.

Proje kapsamındaki desteklere ilişkin sunumlara aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilir, detaylı bilgi ve başvuru prosedürleri için https://tgip.sanayi.gov.tr/ web sayfasına erişilebilirsiniz.

Bilgilerinize saygılarımızla duyurulur.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sunumu

TÜBİTAK Sunumu

KOSGEB Sunumu

PAYLAŞ