Zimbabve, Gakt, 7.Sanayileşme Haftası

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, Harare Büyükelçiliğinden alınan yazıya atıfla;

Zimbabve’ninGüney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC) dönem başkanlığını devralacağı 44. SADC Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nden önce; 28 Temmuz - 2 Ağustos 2024 tarihlerinde "Promoting Innovation to Unlock Opportunities for Sustainable Economic Growth and Development towards an Industrialised SADC" temasıyla 7. SADC Sanayileşme Haftası (SIW) adlı etkinliğin Harare'de gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Mamafih, SIW kapsamında; girişimcilik, enerji altyapısı, yeşil endüstri, ekipman üretimi, dijital finans, sürdürülebilir madencilik, özel ekonomik bölgeler gibi çeşitli konularda oturumlar ve B2B görüşmeleri ile saha ziyaretlerinin düzenleneceği ve etkinliğin resmi açılışının 31 Temmuz'da Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa tarafından yapılmasının planlandığı belirtilmektedir.

SIW'inSADC Bakanlar Konseyi'nin yetkisinde, SADC 2015-2063 Sanayileşme Stratejisi ve Yol Haritası'nın uygulanmasına yönelik çok paydaşlı angajmanı artıran; üye devletlerin, siyasi karar alıcıların, özel sektörün, KOBİ'lerin, mali kuruluşların, araştırmacıların ve STK'ların bölgede sanayileşme ve ekonomik dönüşüme katkı sağlayan tecrübelerini paylaştığı, yılda bir kez düzenlenen bir platform olduğu beyan edilmektedir.

Harare Büyükelçisi Sayın Berna Kasnaklı'nın görüştüğü Zimbabve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Dr. Thomas Utete Wushe'nin SIW'den bahisle, firmalarımızın mezkûr haftaya katılımının SADC üye ülkelerindeki muhataplarıyla topluca temas sağlama fırsatı yaratacağını ifade ettiği söylenmektedir.

Ayrıca, 5 Haziran günü Zimbabve Sanayiciler Konfederasyonu (CZI) CEO'su Sekai Kuvarika ile ayrıca gerçekleştirilen görüşmede ise, Kuvarika'nın etkinlikte bilhassa Türkiye'den tarım ürünleri paketlemesi / ambalaj sanayi alanında faaliyet gösteren şirketlerin yer almasının karşılıklı olarak yararlı olacağını, Zimbabve’de bu konuda önemli bir açık bulunduğunu, Sanayileşme Haftası'nın SADC üyelerine yönelik olması nedeniyle katılımcıların bölgede faaliyet gösteren çok sayıda şirkete ulaşabileceğini dile getirdiği ve mezkûr Hafta boyunca stantlarda videoların gösterileceğini bu sebeple, büyük ekipman nakline de gerek olmadığına dikkat çektiği belirtilmektedir. 

SADC Sekretaryası, SADC İş Konseyi ve CZI organizasyonunda Harare Uluslararası Konferans Merkezi'nde düzenlenecek SIW'nin taslak programı ekte sunulmaktadır.

Ek:

SIW Taslak Programı

PAYLAŞ