Tahran Kimya Sektörel Ticaret Heyeti

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından, 23-26 Eylül 2018 tarihleri arasında Tahran Kimya Sektörel Ticaret Heyeti düzenlendi.

8 firmanın katıldığı organizasyonun ilk gününde, ilaç firmaları eczane ziyaretleri gerçekleştirerek fiyatlandırma ve prosedürler hakkında bilgi topladılar ve piyasadaki ürün çeşitliliğini görme fırsatı bulurken, Plastik sektöründen katılan firmalar önemli üretici ve ithalatçılar ile görüşerek ürünlerini ve üretime ilişkin çözüm önerilerini İranlı firmalara gösterme şansı buldular.

Heyetin ikinci gününde firmalar Türk Ticaret Merkezi’nde Tahran Ticaret Başmüşaviri Sayın Cengiz Gürsel, Ticaret Müşaviri Abdullah Oskay ve İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adil Pelister’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda İran’ın ekonomik durumu, Türkiye ile ticareti, pazar bilgileri ve ticarette dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi edindiler. Günün devamında firmalar potansiyel alıcılarla bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. Firmaların gün boyunca gerçekleştirdiği görüşmelerin sayısı 99’u buldu.

Organizasyonun üçüncü gününde Türk Ticaret Merkezi’nde Bank Mellat yetkilileri ile bir araya gelen Türk heyeti, para transferi konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirerek bu engelin aşılması ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için neler yapılabileceğini görüştüler.

Gerçekleştirilen heyet kapsamında plastik ve medikal sektörlerinde üretim yapan Türk firmaları Tahran’da yeni ticari partnerler bularak, bu ülkeye ihracatta istenen belgeler ve izin alım süreci ile ilgili bilgilerin yanı sıra pazarın genel yapısı, fiyat düzeyi ve satış kanalları hakkında yerinde ve doğru bilgi edinmiş oldular.

                                                                

               

PAYLAŞ