Dünya Helal Zirvesi 2019 ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı

Sayın Sektör Temsilcisi,

Dünya Helal Zirvesi 2019 ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı 28 Kasım - 01 Aralık 2019 tarihleri arasında Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek himayelerinde gerçekleştirilecektir.

Dünya Helal Zirvesinde 2018 yılında 25 farklı ülkeden 60 konuşmacı sunumlarını yapmıştır. Konuşmacıların yanı sıra, 38 farklı ülkeden 5000 delege konferansları ilgiyle takip etmiş, birçok üniversiteden öğrenci konferanslara ilgi göstermiştir. İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslami Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Discover Events İşbirliği ile gerçekleştirilen 6. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarına; ABD, Afganistan, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Cezayir, Fas, Filistin, Fransa, Gana, Hırvatistan, Hindistan, İngiltere, İspanya, Kamerun, Kanada, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Tayland, Tunus ve Türkiye ile birlikte 33 farklı ülkeden 350 yerli ve yabancı firma katılım sağlamıştır. Fuar kapsamında gerçekleşen B2B görüşmelerinde yurt dışından 200 yabancı satın almacının katılımı ile katılımcılar ve satın almacılar arasında toplantılar gerçekleşmiştir. Zirve ve Fuarı 29 Kasım - 02 Aralık 2018 tarihleri arasında 80 ülkeden 38.750 yerli ve yabancı ziyaret etmiştir.

Türkiye’yi Helal piyasasının merkezi yapmayı amaçlayan Dünya Helal Zirvesi ve eşzamanlı gerçekleştirecek 7. İİT Helal Fuarında, kurum ve kuruluşların yanı sıra, öncelikle gıda, turizm, finans, kozmetik ve diğer ilgili sektörlerden katılımcılarla birlikte tüm dünyada farkındalığın arttırılması ve Dünya Helal Zirvesinin aynı zamanda ülkemizin tanıtımına da katkı sağlayan önemli bir etkinlik olması hedeflenmektedir.

Bu çerçevede; ilgili fuara katılan İhracatçılar Birliği üyesi firmaların yer kirası ve stant inşası harcamalarının %50’si T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından teşvik kapsamında desteklenecektir. Ayrıca İKMİB üyelerine özel olarak her 15 m²’ye 3 m² ücretsiz olarak verilecektir.

Bilgileriniz rica olunur.

 

 

 

Ek: Fuar Tanıtım Dokümanları (2 Sayfa)

 

 

PAYLAŞ