Mayıs Ayı Kimya Sektörü İhracat Rakamları

Mayıs ayı kimya sektörü ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER, "Kimya sektörümüz Mayıs ayında 1 milyar 180 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Geçen sene Mayıs ayı ile kıyasladığımızda yüzde 39,10’luk bir düşüş söz konusu. Ancak otomotiv, hazır giyim vb. diğer sektörlere baktığımızda ise kimya sektörümüzün pandemiden aslında daha az etkilendiğini görüyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen ikinciliğimizi koruyoruz. Türkiye’nin Mayıs ayı ihracatındaki yüzde 40,9 düşüşü de göz önüne aldığımızda, ortalamanın üzerinde bir başarıya sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Kimya sektörümüzün 5 aylık ihracatı ise, geçen sene aynı döneme göre yüzde 17,28 azalarak 7 milyar 233 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bununla birlikte hem ülkemizde hem de en çok ihracat yaptığımız AB ülkeleri başta olmak üzere küresel ticarette yeni normale geçiş ile birlikte Haziran itibariyle tekrar toparlanmaya başlayacağımıza inanıyoruz. Diğer yandan bu süreçte dijital dönüşüm de hız kazandı. İlk defa 2018 yılında dile getirdiğimiz ‘Dijitalizm’ gerçeği ve dijitalleşmenin 21. yüzyılı şekillendirecek bir realite olacağı öngörümüz, korona sonrası küresel sosyo ekonomik değişim ve gelişimlerin de merkezine dijital teknolojilerin yerleşeceğini gösterdi. Sanayimizin ve ihracatçılarımızın da bu yeni çağa ayak uyduran değil yeni çağı kurgulayanlardan olması gerekiyor. İhracatta yeni bir hikaye yazmanın dijital ekonomi ile gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Bunun için de hızlıca “Dijital İhracat Platformu” oluşturmak ve ihracatın lojistik ve ödeme dahil bütün süreçlerini dijitale entegre ederek hayata geçirmek zorundayız.

İKMİB olarak bu vizyonla hareket ederek, Türkiye’nin dijital ihracatta ilk sanal ticaret heyetini gerçekleştirdik. Kolombiya Sanal Ticaret Heyetimizi 11-22 Mayıs tarihlerinde düzenledik. Toplamda 123 ikili iş görüşmesinin yapıldığı etkinliğimiz oldukça verimli geçti. Önümüzdeki süreçte de bu tarz dijital etkinliklere devam edeceğiz."

PAYLAŞ