PIC/S Üyeliği Sektörle İstişare Çalıştayı 2018

BASIN BÜLTENİ______________________________________________________________________________________________________28 ŞUBAT 2018

ULUSLARARASI İLAÇ DENETİM BİRLİĞİ ÜYELİĞİ İLE İLAÇ İHRACATINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Kimya sektörünün küresel pazarlarda lider olması hedefiyle çeşitli organizasyonlar düzenleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İKMİB, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile birlikte  28 Şubat 2018 tarihinde yaklaşık 200 sektör temsilcisinin katılımıyla “PIC/S (Uluslararası İlaç Denetim Birliği) Üyeliği ve Sektörle İstişare Çalıştayı”nı düzenledi. Sektör temsilcileri Türkiye ilaç sektörünün tüm dünyadaki itibarını ve güvenilirliğini artıracak üyelik hakkında bilgilendirildi.

TİTCK tarafından, İKMİB işbirliğiyle Dış Ticaret Kompleksi’nde 28 Şubat Çarşamba günü düzenlenen “PIC/S Üyeliği ve Sektörle İstişare Çalıştayı”nda, firmaların Türkiye’nin PIC/S üyeliği sürecindeki ihtiyaç, beklenti ve çözüm önerileri ile diğer ülke ilaç otoriteleriyle olan mevcut vakalar ele alındı.

Sektör temsilcileri, üreticiler, ithalatçılar ve tüm paydaşlar ile ortak teknik çalışma ve istişare ortamı oluşturmak üzere düzenlenen çalıştayda firmalar 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren fiilen başlayan Türkiye’nin PIC/S üyeliği hakkında bilgilendirildi.

Dünyada ilaç ruhsatı veren otoritelerin kurduğu bir birlik olan Uluslararası İlaç Denetim Birliği (PIC/S), bu alanda kabul gören en saygın ve geçerli kurum olarak biliniyor. Aralarında İsviçre, ABD, İngiltere, İrlanda, Almanya, Kanada, Japonya ve Avusturalya’nın da bulunduğu PIC/S’ne kabul edilen TİTCK’in üyeliği 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmaya başladı.

TİTCK tarafından yapılan denetimler tüm dünyada kabul görmekle birlikte Türkiye’de üretilen ilaçların kalitesi ve güvenliği tescil ediliyor. Aynı zamanda PIC/S üyeliği sayesinde Türkiye’de üretilen ilaçların dünya pazarına açılmasının önündeki teknik engeller de büyük oranda ortadan kaldırılmış oldu.

Üyelik, ilaç ihracatında tarife dışı engelleri ortadan kaldıracak

Çalıştayın açılışında konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, bu üyelikle birlikte Türkiye’de üretilen ilaçların kalitesinin ve güvenilirliğinin uluslararası alanda tescillenirken, Türkiye’nin ilaçta dünya ligindeki yerini sağlamlaştırdığını vurguladı. İlerleyen süreçte ilaç ihracatında artış beklediklerini kaydeden Akyüz, “İlaç sektörümüzün de destek verdiği üyelik sürecinde gerek Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu gerekse de üreticilerimiz çok ciddi ve zorlu denetimlerden geçtiler. Yaklaşık 4 yıldır bu konuda çalışmalar yürütülüyor. PIC/S Uluslararası İlaç Denetim Birliği’ne üyelik ilaç sektörümüzün tüm dünyadaki itibarını ve güvenilirliğini artıracak. PIC/S üyeliği sayesinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan denetimlerin tüm dünyada geçerli olması firmalarımızın işlerini kolaylaştıracak, maliyetlerini azaltacak ve ihracatta tarife dışı engelleri ortadan kaldıracak.  Kimya sektörümüzün katma değeri en yüksek ürün gruplarından olan ilaç ihracatında artışı da beraberinde getirecektir. PIC/S üyeliği ile beraber TİTCK’nın ülkemizde yerli üretime yönelik verdiği desteklerin artarak devam edeceğine inancımız tamdır.”

Fotoğraflar için tıkayınız.

PAYLAŞ